ekolojik.com

Ekolojik Ürün Sorgulama

Menu ×
Anasayfa Sertifika Ara Sektörler Haberler Bilgi Köşesi Duyurular En Çok Arananlar Bize Ulaşın

Sağlıklı Yaşam ECOmark


Sağlıklı yaşam dendiğinde akla her zaman, alkol ve sigaradan uzak durmak, kalbi korumak, spor yapmak ve doğru beslenmeye özen göstermek gelir. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için bunlar gereklidir elbette. Uzmanlar, sağlıklı bir yaşam için şehirden uzaklaşmayı ve doğa ile baş başa kalmayı da önermektedir. Bu da çok anlamlı bir öneridir. Dikkat edilirse bu sayılanlar içinde, insan sağlığı açısından iki önemli nokta bulunmaktadır. Birinci nokta doğru beslenmeye özen göstermektir. Ancak burada sadece beslenmek için doğru ürünlerin seçilmesi ve doğru yöntemlerle bu ürünlerin besine dönüştürülmesi kasdedilmemektedir. Ürünlerin doğru yollardan üretilmiş olması ve içlerinde insan sağlığına zarar verecek tehlikeli maddeler ve kimyasallar bulunmaması, hatta doğru ambalajlanmış olması da kasdedilmektedir. İkinci nokta ise doğanın korunmasıdır. Doğanın temiz kalması ve kirlenmemesi, insan sağlığı için, ama daha önemlisi gelecek nesiller için gereklidir.

Ürünlerin ekolojik denge içinde ve en doğal yollardan üretilmesi, üretimi hızlandıracak veya erken olgunlaştıracak kimyasalların kullanılmaması, kullanılan tohumların ve fidelerin en saf hallerinin kullanılması ve bitkilerin genetiği ile oynanmamış olması çok önemlidir. Ne yazık ki ticari kaygılar ağır basmakta ve hiç arzu edilmeyen üretim yöntemlerine başvurulmaktadır. Bu durum hem bu ürünleri kullanan tüketicilerin sağlıkları için bir tehlikedir hem de bu şekilde gerçekleştirilen üretim, toğrağa, suya ve havaya zarar vermektedir. Çevrenin kirlenmesine neden olmaktadır.

Etkileri ulusal boyutlarda görünse de aslında tehlikenin çok daha büyük olduğu ve küresel anlamda dünyanın yaşanabilir olmasında son derece tehlike yarattığı artık bilinen bir gerçektir.

Uluslararası kuruluşlar ve devletler artık insan sağlığını tehdit eden ve çevrenin tahrip olmasına neden olan bu durumun önlenmesine çalışmaktadır.

Avrupa Birliği tarafından 1992 yılında başlatılan Eko-Etiket uygulaması ile kuruluşumuz tarafından hazırlanan ve yabancı bir akreditasyon kuruluşundan yetki alınan Ekomark© Standardı, bu çabaların bir sonucudur. Kuruluşumuz tarafından, doğaya ve insan sağlığına duyarlı üretim yapan firmalara Ekomark© Etiketi kullanma izin verilmektedir.

Sağlıklı yaşam konusunda farklı bilgilere gereksinim duyulabilir. Bu konuda ve Ekomark© Etiketi hakkında daha geniş bilgiler almak için hemen kuruluşumuza müracaat edebilirsiniz.