ekolojik.com

Ekolojik Ürün Sorgulama

Menu ×
Anasayfa Sertifika Ara Sektörler Haberler Bilgi Köşesi Duyurular En Çok Arananlar Bize Ulaşın

EKO Etiketli Ürünler


"Eco-Etiket", ECOmark dünya çapında uygulanan çevresel performans sertifikasyonu ve etiketlemenin gönüllü bir yöntemidir. Bir eko etiket, belirli bir ürün veya hizmet kategorisinde, genel olarak çevre dostu olarak ispat edilen ürünleri veya hizmetleri tanımlar. GEN üyeleri dünyanın en güçlü eko etiketlerini işletmektedir. Aşağıda listelendiği gibi farklı etiket sınıflandırmaları vardır.

Üreticilerin ve hizmet sağlayıcıların geliştirdiği "yeşil" sembollerin veya talep bildirimlerinin tersine, en güvenilir etiketler, yaşamı temel alan şeffaf çevresel liderlik kriterlerini karşılamak için bağımsız olarak belirlenen belirli ürün veya hizmetler için tarafsız bir üçüncü taraf tarafından verilir. döngü hususları.

Tarihçe
Eko-etiketlemenin kökleri, hükümetler, işletmeler ve halkın çevre korumaya yönelik artan küresel endişesinde bulunmaktadır. İşletmeler, çevresel kaygıların belirli ürün ve hizmetler için pazar avantajına dönüştürülebileceğini fark ettikçe, doğal, geri dönüştürülebilir, çevre dostu, düşük enerji, geri dönüştürülmüş içerik, vb. Gibi çeşitli çevresel beyanlar, talepler ve etiketler ortaya çıkmıştır. Bunlar, tüketicileri satın alma seçenekleriyle çevresel etkileri azaltmanın yollarını aramaya çekti, ancak bazı kafa karışıklıklarına ve şüpheciliğe de yol açtılar. Kanıtlanmamış veya alakasız iddialar "yeşil yıkama" markalı olmuştur.

GEN üyesi ECOmark®, tüketiciler için netlik sağlar ve orijinalliği kanıtlar. 1994 yılında başından beri, GEN, yirmi yıl içinde, dünyayı dolaşan 27'den fazla örgütü kucaklamak ve Norveç'ten Yeni Zelanda'ya kadar uzanmak için büyüdü.

Türleri
Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO), en güçlü Tip 1 adı altında eko-etiketleme bağlantısıyla birlikte üç geniş tipte gönüllü etiketi belirledi.

TİP I:
Ürünlerin çevre üzerindeki etiketlerinin kullanımına izin veren bir lisansı ödüllendiren gönüllü, çok kriterli, üçüncü parti bir programdır.

TİP II:
Bilgilendirici çevresel kendi beyannamesi iddiaları

TİP III:
Nitelikli bir üçüncü şahıs tarafından belirlenen ve yaşam döngüsü değerlendirmesine dayalı olarak önceden belirlenmiş parametreler altında bir ürünün nicelleştirilmiş çevresel verilerini sağlayan ve bu veya başka bir yetkili üçüncü taraf tarafından doğrulanan gönüllü programlar.

Eko etiketli ürünlerin listesine sayfamızdan ulaşabilirsiniz.