ekolojik.com

Ekolojik Ürün Sorgulama

Menu ×
Anasayfa Sertifika Ara Sektörler Haberler Bilgi Köşesi Duyurular En Çok Arananlar Bize Ulaşın

Ekomark© Belgesi’ni Kimler Alabilir?


Ülkemizde bir mal veya hizmet üreten işletmeler ve tüketiciler, bütün dünyada olduğu gibi, çevre sorunlarına karşı artık daha duyarlıdır. Çevre dostu ürünlere artık daha fazla ilgi gösterilmektedir. Büyük marketlerde organik ürünler için açılan özel bölümler bulunmaktadır. Tanıtım ve reklam faaliyetlerinde, bir çok ürünün çevreye duyarlılığı konusu işlenmektedir. Tüketiciler ürün paketleri üzerine, geri dönüşüm gibi çevresel logolar koymaktadır.

Ülkemizin Avrupa Birliği’ne katılım sürecinde, iç yasal düzenlemelerini Avrupa Birliği yasal düzenlemeleri ile uyumlu hale getirmesi beklenmektedir. Çevre etiketleri konusunda da 2000 yılında Avrupa Konseyi’nin 1980/2000 (EC) sayılı direktifi bulunmaktadır. Çevre etiket sisteminin ülkemize entegrasyonu çalışmalarına geç başlanmıştır. Çevre etiket sisteminde yetkili kuruluş olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı belirlenmiştir. Bu Bakanlık da kendi içinde Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’ne bağlı, Çevre Yönetim Sistemi ve Çevre Etiketi Şube Müdürlüğü’nü kurmuştur. Çevre etiketi çalışmalarında gerekli düzenlemelerin yapılmasından ve koordinasyonundan bu kuruluş sorumlu olacaktır. Ancak bu konudaki çalışmaların hızlı ilerlediği söylenemez.

Çevre etiket sistemi ülkemizde henüz uygulanmaya başlanmamıştır. Ancak kuruluşumuz, sorumluluk duygusu ile hareket ederek, Ekomark© Standardı’nı geliştirmiştir ve talep edecek firmalara Ekomark© Etiketi kullanmalarına izin vermek üzere yabancı bir akreditasyon kuruluşundan akredite olmuştur.

Gerek iç piyasalarda tüketicilerin, insan sağlığı ve çevrenin korunması açısından daha az zararlı ürün ve hizmet taleplerini karşılamak için, gerekse Avrupa Birliği ülkeleri ve çevre etiket sisteminin yaygınlaştığı dünya piyasalarında rekabet avantajı elde etmek için, üretici firmaların işletmelerinde Ekomark© Standardı’nı uygulamaları ve Ekomark© Etiketi kullanım izni almaları önem kazanmıştır.

Ekomark© Standardı kapsamında yer alan ürün gruplarına bakılırsa, bugün için şu ürün gruplarında faaliyet gösteren bütün işletmeler Ekomark© Belgesi alabilirler: genel temizlik ürünleri, bulaşık makinesi deterjanı, bulaşık deterjanı, çamaşır deterjanları, sabun, şampuan ve saç kremleri, ayakkabılar, tekstil ürünleri, boya ve vernikler, kişisel bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, televizyonlar, ahşap zemin kaplamalar, halılar, sert zemin kaplamaları, ahşap mobilyalar, toprak iyileştiriciler, ampuller, ısı pompaları, yağlar, yatak takımları, fotokopi ve grafik kağıtları, tuvalet kağıtları, kamp alanları ve turistik konaklama tesisleri.

Ekomark© Belgesi’ni hangi firmaların alabileceği konusunda daha ayrıntılı bilgiler almak istenirse, kuruluşumuz yöneticileri ve çalışanları her zaman yanınızdadır.