ekolojik.com

Ekolojik Ürün Sorgulama

Menu ×
Anasayfa Sertifika Ara Sektörler Haberler Bilgi Köşesi Duyurular En Çok Arananlar Bize Ulaşın

Ekolojik Ürün Nedir?


Ekolojik ürünler ve hizmetler (ECOmark® Registered) ekosistemlerin ekolojik işlevlerinden kaynaklanan faydaları olan ürün ve hizmetlerdir. Bu tür faydalar, sadece insanlara değil, hayvanlar ve bitkiler dahil olmak üzere tüm canlı organizmalara tahakkuk eder. Bununla birlikte, ekolojik mal ve hizmetlerin sağlık, sosyal, kültürel ve ekonomik ihtiyaçları karşıladığı toplumun öneminin giderek daha fazla farkına varmaktadır.

Ekolojik ürün ya da organik ürün, tarım ürünlerinde tohumdan hasata kadar ve ürünün hasattan tüketiciye ulaşmasına kadar üretimin bütün aşamalarında ekosisteme ve insan sağlığına zararlı herhangi bir kimyasal girdi, katkı maddesi ve yöntem kullanılmadan üretilen ürünlerdir. Bu şekliyle organik ürünler kontrollü ve sertifikalı olmaktadır,
Endüstriyel, tekstil, kimya ve üretim alanında ise; ekolojik ürünler doğaya zarar vermeyen, geri dönüşebilen, insan sağlığına zararlı maddeleri içeriğinde bulundurmayan ve tamamen kimyasal güvenliği olan ürün sınıfıdır.

2010 yılında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik esaslarına göre organik ürün, organik tarım faaliyetleri yöntemlerine uygun şekilde üretilmiş ham, yarı mamul veya mamul durumdaki sertifikalı ürünlerdir.

Genelde naturel, doğal, hormonsuz, saf veya köy ürünü gibi ifadeler kullanılsa da bunların herhangi bir yasal dayanağı yoktur. Bir ününü organik olarak tanımlayan ifadeler sadece ekolojik ve biyolojik ifadeleridir. Tüketicilerin organik ürün, ekoloji ve sağlık konularında bilinçlenmeye başlamasını fırsat bilen bazı üreticiler bu ifadelerle tüketiciyi yanıltmış olmaktadır. Bir üründe hormon kullanılmamış olsa bile üretim sırasında suni gübre ve bazı zirai ilaçlar kullanılmış olabilir. Bu da o ürünün organik olmasına engeldir.

Günümüzde üretimden daha yüksek verim almak, ürünü erken toplamak, ürünlerin raf ömürlerinin uzun tutmak ve benzer nedenlerle zirai ilaçlar kullanılmaktadır. Zirai ilaç kalıntıları insanlarda çeşitli hastalıklara neden olmaktadır. Ama bir o kadar önemlisi de su kaynakları kirlenmekte, topraklar gittikçe verimsizleşmektedir.

Organik ürünler ile bugün tüketilen ürünler, aynı koşullarda ve ortamda yetiştirilmesi ve aynı zamanda toplanması ve aynı zamanda analiz edilmesi kaydıyla karşılaştırıldığında, organik ürünlerin fosfor, çinko ve demir gibi mineraller, vitaminler, antioksidanlar ve besin lifleri bakımından daha besleyici oldukları ve daha az nitrat içerdikleri görülmüştür. Ancak insan sağlığı yanında ekolojik üretim yapmak demek doğanın korunmasına bir katkı demektir.

Ekolojik üretimde tohum, gübre ve zararlılarla mücadele, yüksek maliyet yaratır. İlaç kullanılmadığından yabani ot mücadelesi işçilik maliyetini yükselir. Suni gübre ve zirai ilaç kullanılmadığı için yüksek verim sağlamaz. Kontrol, sertifikasyon ve yapılacak analizler de birer maliyet unsurudur. Yüksek sürüm olmadığı için, talep düşük kalmakta bu da nakliye, depolama gibi maliyetler yaratmaktadır. Bütün bunlar yüzünden ekolojik ürün fiyatları biraz yüksektir. Talep yaratıldığı oranda fiyatlar da düşecektir.

Kuruluşumuz Ekomark©, insan sağlığı ve çevrenin korunması yönünde yapılacak bütün faaliyetleri desteklemektedir. Ekolojik ürünler konusunda daha fazla bilgi almak için kuruluşumuz yöneticilerine başvurabilirsiniz.